Трамп се заканува да ја повлече помошта за Палестинците ако тие не продолжат со преговорите за мир со Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во четвртокот се закани дека ќе им ја одземе помошта на Палестинците ако не се залагаат за мир со Израел, велејќи дека Палестинците го прескокнале САД со тоа што не се сретнаа со потпретседателот Мајк Пенс за време на неговата неодамнешна посета на Блискиот исток.

Трамп, говорејќи по состанокот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на Светскиот економски форум, рече дека сака мир. Сепак, неговите забелешки би можеле дополнително да ја отежнат целта за заживување на долго застанатите израелско-палестински разговори.

Палестинците ја избегнаа посетата на Пенс во регионот овој месец, откако Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел и вети ќе ја премести американската амбасада во Ерусалим, чиј статус е во срцето на израелско-палестинскиот конфликт.

Потврдата на Трамп во декември дека израелското барање за Ерусалим како главен град привлече универзална осуда од арапските лидери и критики низ целиот свет. Одлуката исто така донесе да се распадна со децении американската политика дека статусот на градот мора да се одлучува во преговорите меѓу Израел и Палестинците.

„Кога тие не нè испочитуваа пред една недела со тоа што не се сретнаа со нашиот голем потпретседател да ги види и да им дадеме стотици милиони долари на помош и поддршка, огромни бројки, бројки што никој не ги разбира – дека парите се на маса и дека парите нема да им се вратат, освен ако не седнат и не преговараат за мир со Израел“, рече Трамп.

Соединетите Држави соопштија дека овој месец ќе задржат 65 милиони долари од 125 милиони долари што планирале да ги испратат до агенцијата УНН која им помага на палестинските бегалци. Агенцијата UNRWA е финансирана речиси во целост со доброволни придонеси од државите на УН, а САД е најголем донатор на истата и на палестинците.

Коментари

коментари