недела, 23 февруари, 2020
Читај » СВЕТ » Кина ја повика Русија заедно да и се спротивстават на САД

Кина ја повика Русија заедно да и се спротивстават на САД

Кина и Русија мора заедно да го издржат притисокот од САД, рече военото аташе на кинеската амбасада во Русија, генерал-мајор Куи Јанвеи.

На состанокот со претседателот на Комитетот за одбрана и безбедност на Советот на Руската Федерација Виктор Бондарев, Куи Јанвеи истакна дека во новата стратегија на Пентагон, Кина и Русија се сметаат за закани за САД.

„САД и западните земји во европскиот дел ја задржуваат Русија, додека во азискиот дел ја задржуваат Кина“, рече военото аташе.

Според аташе, Москва и Пекинг треба заеднички да се справат со глобалните закани, како и „предизвиците од САД и нејзините сојузници“, со цел да се обезбеди сигурност не само во своите региони, туку и во целиот свет.

Пентагон во својата нова стратегија го нарече ривалството со Русија и Кина за главен приоритет и побара дополнителни пари за стратешка конфронтација против овие држави. Американскиот воен оддел верува дека Москва и Пекинг претставуваат закана за безбедноста и просперитетот на САД.

Според кинеското Министерство за одбрана документот на Пентагон изобилува со лажни и апсурдни пресуди во однос на Кина и ги повика САД да „се откажат од мислата за нова Студена војна“.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, за возврат, изрази жалење што Вашингтон се обидува да го докаже своето лидерство преку „конфронтирачки концепти“, наместо да се обидува да спроведе нормален дијалог.

Коментари

коментари